شورای فرهنگی ورزشی شهدای بالااحمد
علی بر محمّد اضافه نشده است. علی را گرفته ایم تا محمّد را گم نکنیم.
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سیدحسین حسینی
مطالب اخیر
photo_2015-08-21_20-19-08

جشن بزرگ رضوی به مناسبت میلادامام رضا(ع)، چهارشنبه ۴ شهریورماه ۹۴ ساعت ۲۰:۳۰ در کانون امام خمینی(ره) بابل برگزار می گردد.

گفتنی است این جشن باحضور حجت الاسلام ناصری نماینده مردم شهرستان بابل درمجلس شورای اسلامی و اجرای متفاوت اردوان امینی و هنرمندی خواننده حسین گنجی و شاعران مطرح کشوری برگزار می شود.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
اطلاعات کلی
کشور                   ایران

استان            مازندران

نام‌های پیشین       مه میترا-مامطیر-بارفروش

سال شهرستان شدن   1321

مردم
جمعیت
۴۹۵٫۹۸۹ نفرمذهب  :اکثریت شیعه دوازده امامی(اثناعشری)

جغرافیای طبیعی
مساحت
۱۵۷۸٫۱ کیلومتر مربع
۲- مترفرماندار  محمدتقی عباس پور         

شهرستان بابـُـل پرجمعیت ترین شهرستانِ استان مازندران است.[۵] این شهرستان در مرکز مازندران قرار دارد. مرکز این شهرستان، شهر بابل می‌باشد که به شهر بهارنارنج معروف است.[۶] بابل به دو منطقه شهری تقسیم می‌شود. ارتفاع در این شهرستان از شمال تا ده کیلومتری جنوب آن، از سطح دریاهای آزاد پایین‌تر است. ارتفاع شهر بابل ۲ متر پایین‌تر از سطح دریاهای آزاد است. در سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت شهر بابل ۲۱۹٬۴۶۷ نفر و جمعیت شهرستان بابل ۴۹۵٬۴۷۲ نفر می‌باشد.

مساحت این شهرستان حدود ۱۵۷۸٫۱ کیلومتر مربع است. شهر بابل، مرکز شهرستان بابل، بین ۳۶ درجه و ۳۴ دقیقه و ۱۵ ثانیه عرض شمالی و ۵۲ درجه و ۴۴ دقیقه و ۲۰ ثانیه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ واقع شده‌است و با تهران ۵ دقیقه و ۱۵ ثانیه اختلاف ساعت (از نظر جغرافیایی) و ۲۱۰ کیلومتر فاصله دارد.

وجه تسمیه مامیترا

بعضی از متاخران از دو کلمه (ممطیر) و (مه میترا) چنین نتیجه گرفته‌اند که: شهر بابل امروزی شهری بود پاک و مقدس، در نزدیکیهای دریا و برای جای داشتن (میترای بزرگ) یا (آتشکدهٔ میتر)، بومیان آنرا (مه‌میترا) یا جایگاه میترای بزرگ می‌نامیدند. از سال (۲۵۰ ه. ق) به بعد نام مامطیر در اغلب حوادث طبرستان عنوان می‌شود که در قرن پنجم و ششم، مامطیر رو به وسعت و آبادانی می‌رود بطوریکه در اوایل قرن هفتم به روایت یاقوت حموی از نقاط معتبر طبرستان به شمار می‌آید.ابل به معنی «جایی که آب فراوان دارد» است. بر اساس پژوهش‌های بدست آمده، نام «بابُـل» از دو تکواژ «با» و «بُل» تشکیل شده است. در گذشته تکواژ «با»، در لغت به معنی هر چیز مایع و در کاربرد روزانه به معنی «آب» استفاده می‌شد. کلمه «باران» یعنی «آبی که رانده می‌شود»، گواه این مطلب است. تکواژ «بُـل» نیز به معنی «فراوان و بسیار» است. در سال ۱۳۷۲ تحقیقاتی در مورد نام شناسی شهرهای باستانی مازندران به چاپ رسید که گویای این مطلب است.

تغییر نام بابل

در سال ۱۳۱۰ه. ش که نقشه‌کشی از شهر بابل آغاز می‌شود، به دستور پهلوی اول (رضاشاه پهلوی) نام این شهر از بارفروش به بابُـل تغییر داده می‌شود. بابل در ۱۳۱۰/۹/۱ ه. ش به این نام تغییر یافت. نام بابُل از نام رودخانهٔ باوُل یا بابُل گرفته شده است. حتی در روزگارانی که نام این شهر بارفروش بود، رودخانه‌ها و نهرهایی با نام‌های باوُل و بابل در میان مردم شهرت داشته است. وجود روستاهای تاریخی با نام‌های بابلکان، بابلکنار و اله رودبار واحمدچاله پی... نیز گویای این ادعاست.

موقعیت جغرافیایی

این شهرستان از شمال به شهرستان‌های ساحلیِ بابلسر و فریدونکنار، از شمال شرقی به شهرستان سیمرغ، از شرق به شهرستانهای قائمشهر و سوادکوه شمالی، از جنوب شرقی به شهرستان سوادکوه، از غرب به شهرستان آمل و از جنوب به رشته کوه البرز و شهرستان فیروزکوه که در استان تهران است، همسایه است.

تقسیمات کشوری

جدا شدن بابلسر و فریدونکنار از بابل

تا سال ۱۳۶۸ بابلسر و فریدونکنار، به عنوان یکی از بخش‌های ساحلیِ (به نام: بابلسر) شهرستان بابل بودند که از بابل جدا شدند و با هم به شهرستان بابلسر ارتقا یافتند. در سال ۱۳۸۶ بود که فریدونکنار از بابلسر جدا شد و به شهرستان فریدونکنار ارتقا یافت. در حال حاضر این دو شهرستان در مجموع باجمعیتی بالغ بر ۱۸۳ هزار نفرند و دارای ۶ شهر نیز می‌باشند.

بخش‌ها

شهرستان بابل متشکل از هفت بخش به نام‌های: بخش امیرکلا، بخش بابل‌کنار، بخش بندپی شرقی، بخش بندپی غربی، بخش گتاب، بخش لاله‌آباد و بخش مرکزی شهرستان بابل است.

شهرها

بدلیل حاصلخیزی بالای خاک، تراکم جمعیتی این منطقه بالاست از این رو این شهرستان دارای یازده شهر به نام‌های: احمدشهر، امیرشهر، آهنگرکلا، بابل، خوش‌رود، زرگرشهر، شهیدآباد، گتاب، گلوگاه، گنج‌افروز و مرزی‌کلا می‌باشد.

نامداران شهرستان بابل

اماکن گردشگری طبیعی

دریاچه سد شیاده: این سد در جنوب غربی بابل و در بخش بندپی غربی و روستای شیاده واقع است.

دریاچه کامی کلا: این دریاچه در بخش بندپی شرقی شهرستان بابل و در اطراف کوه‌های البرز قرار دارد. دریاچهٔ کامیکلا دارای چشم انداز کوه و جنگل می‌باشد.

دریاچه آب بندان رمنت: این آب بندان در روستای رمنت از توابع بخش مرکزی شهرستان بابل قرار دارد.

جنگل‌ها

جنگل نارنجلو: این جنگل که حفاظت شده‌است در بخش بندپی غربی قرار دارد.

جنگل شیاده: این جنگل زیبا در بخش بندپی شرقی شهرستان بابل قرار دارد که به دلیل مرتفع بودن سد شیاده را می‌توان از بالای آن مشاهده کرد.

جنگل بزچفت: این پارک جنگلی حفاظت شده در بخش بابل کنار شهرستان بابل و در روستای درونکلا شرقی و بزچفت قرار دارد.

جنگل ویوج: این جنگل در جادهٔ شیاده واقع در بخش بندپی شهرستان بابل قرار دارد. این جنگل حدود بیست هکتار می‌باشد.

آبشارها

آبشار حاجی شیخ موسی: این آبشار در روستای شیخ موسی و بخش بندپی شرقی شهرستان بابل قرار دارد.

آبشار تیرکن: این آبشار در روستای تیرکن و بخش بابلکنار شهرستان بابل قرار دارد.

هفت آبشار: این آبشار که دارای هفت آبشار کوچک متوالی می‌باشد در روستای درازکلا٬بخش بابل کنار شهرستان بابل قرار دارد. برای رسیدن به آبشار هفتم باید مسافت بسیار زیادی را طی کرد.

آبشار کیمون: این آبشار در بخش بندپی شرقی شهرستان بابل قرار دارد.

آبشار گزو: این آبشار در بخش بابلکنار شهرستان بابل قرار دارد.

چشمه‌ها

چشمه آب گرم اَزرو: این چشمهٔ آب گرم در روستای آری از توابع بندپی شرقی شهرستان بابل قرار دارد. که دارای جاذبه‌های توریستی فراوانی می‌باشد.

ییلاق‌ها

شهرستان بابل دارای ییلاقات بسیار زیادی است از جمله شیج موسی، لهه، شاه لینگ چال، نیراسم و همچنین سلبن، انیژدون، تته، گلیران، کلاپی، دمیلرز، اتاقسی، دوزاقبن و ...

فیلبند: این ییلاق مرتفع ترین ییلاق استان مازندران است که در بخش بندپی غربی شهرستان بابل قرار دارد. در این ییلاق یک تپهٔ بلند قرار دارد که از بالای آن می‌توان شهرهای بابل، آمل، قائمشهر، ساری و شهرهای اطراف به همراه دریای مازندران را دید.

شیخ موسی: این ییلاق در بخش بندپی شرقی شهرستان بابل قرار دارد و دارای دو زیارتگاه به نام‌های حاج شیخ موسی و امامزاده عبداله می‌باشد.

ورزنه: این ییلاق زیبا در منتهی‌الیه مرز جغرافیایی بابل و لزور فیروزكوه واقع شده که برای رسیدن به این روستای کوهستانی زیبا و بکر باید از مسیر سخت و دشوار با پیچ‌های خطرناک عبور کرد. این روستا توسط کوههای اطراف آن احاطه شده و دارای آب بسیار گوارا و سرد می‌باشد که مورد توجه بسیار بازدید کنندگان قرار گرفته‌است. اگرچه این روستا نیز مانند بسیاری از روستاهای کوهستانی مازندران در اثر زلزله سال ۱۳۱۸ بکلی تخریب شد ولی دوباره آباد گردید. ورزنه در سال ۱۳۷۹ به کارفرمایی شرکت مخابرات استان مازندران (مدیرعامل خسروی)و معاونت توسعه روستایی آن واجرای سیدحسن حسینی اصل، دارای یک مرکز مخابراتی رادیویی گردیدو به دنیای خارج از آن وصل گردید. ساخت این مرکز مخابراتی در حالی انجام گردید که این روستا از یک مسیر امن برخوردار نبود. روستای ورزنه از سمت غرب به روستاهای اندوار و نشل آمل، از سمت شمال بعد از طی مسافت بسیار دشوار به شیخ موسی و از سمت شمال به لزور فیروزكوه می رسد.

لهه: دور نمای بسیار زیبائی داشته و به ییلاق شیخ موسی مشرف می‌باشد.

انیژدون: دارای میوه‌های درختی خیلی کوچک و خوشمزه‌ای است و همچنین پر از گل و سبزه

شالدرکا (طایفه طالش):این ییلاق در بخش بندپی شرقی شهرستان بابل قرار دارد. شالدرکا ۱۰ کیلومتر با شیخ موسی فاصله دارد. واز مناطق خوش آب و هوا محسوب می‌شود و از جاذبه‌های گردشگری خوبی برخوردار است که اولین دوره بازی‌های بومی محلی یاد واره پهلوان محمد محمدزاده طالش و بردران در ۱۳۹۱ در آن برگزار گردید.

شالینگچال: این ییلاق که از سردترین ییلاق‌های مازندران است در بخش بندپی شرقی قرار دارد. بالاتر از شیخ موسی و آره قرار دارد در فصل بهار منطقه بسیار سرسبز و دارای چشم انداز زیبای می‌باشد.


اماکن مذهبی

بابلرود در گذر ازغرب شهربابل

     


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
موقعیّت جغرافیایی مسجد مُحدّثین بابل
  «مسجد مقدس مُحدثین» در استان مازندران، در بخش مرکزی شهر بابل، خیابان شیخ کبیر (افرا داربُن) واقع شده است. این مسجد از شمال به محلّه «سَرحمّام» و از سمت شرق به محلّه «شهید گُدازگر» (شمشیر گَرمحلّه) و از سمت غرب به محلّه «شهید روشن ضمیر» (طوقداربُن) و از سمت جنوب به فاصله تقریبی دویست متر به خیابان گُلشن منتهی می شود. لازم به ذکر است که برخی از این اسامی محلّات در تقسیمات شهرداری فعلی بابل، به طور رسمی تغییر نام یافته اند و اسامی قدیمی ذکر شده این محلّات در محاورات بین مردم استفاده می شود. گفتنی است مساجد متعدّدی اطراف مسجد محدّثین واقع شده است که مانند حلقه انگشتر آن را به مثابه نگینی با ارزش احاطه کرده اند. مسجد محدثین از شمال به مسجد کاظم بیک، از شمال شرقی به مسجد پیرعَلَم و از شرق به مسجد موسی بن جعفر (ع) و از غرب به مسجد کوچک شمشیرگَر محلّه و از جنوب به مسجد گُلشن و از جنوب غربی به مسجد خاتم الاوصیا (بی سر تکیه) مُشرف می شود.
تاریخچه بنای مسجد
   «مسجد محدثین» که نام مسجدی تاریخی در شهر بابُل در استان مازندران است، در نیمه اول قرن ۱۲ هجری حدود ۳۰۰ سال پیش احداث شد. این مسجد بر اساس دستور خاصّ حضرت مهدی (عجّ) به عالم جلیل‌القدر و فرزانه دوره صفویه، مرحوم «محمّد نصیر بارفروشی» معروف به «ملّا نصیرا» (متوفّی۱۱۵۰ ق) بنا شده است. بر اساس تحقیقات میدانی و شواهد موجود، ایشان از نوادر روزگار و دارای فضایل و کرامات بسیاری بودند که در بیداری، محضر امام زمان (عج) تشرّف یافته¬اند و آن حضرت به ایشان امر فرمودند تا در این مکان مسجدی بنا کنند.(۱)
انگیزه معنوی خاص عامل احداث مسجد محدّثین
     بنا بر نقل کهنسالان و مؤمنین نمازگزار و بعضی از علمای این شهر، شرح بنای این مکان مقدّس، سینه به سینه تا کنون نقل شده است. بر این اساس، انگیزه معنوی احداث مسجد محدّثین بدین شرح است: شبی دربِ منزل عالم ربّانی، مرحوم ملّا نصیرا، به صدا در می‌آید و ایشان در را باز می‌کند. شخصیّتی بزرگوار و با عظمتی را می‌بیند که از ایشان می‌خواهد همراه وی بیاید! ملا نصیرا نیز امتثال امر می‌کند و با هم به راه می‌افتند تا به این مکان (مکان فعلی مسجد محدّثین) می‌رسند. آن حضرت به ایشان امر می‌فرماید که در این مکان مسجدی بنا کند و نام آن را «محدثّین» بگذارد. سپس آن شخص بر سر چاهی خشکیده در این مکان می‌ایستد و آب چاه بالا می‌آید و وضو می‌سازد. مرحوم ملّا نصیرا نیز از آن چاه وضو می‌گیرد و در نماز به آن شخصیّت والا مقام اقتداء می‌کند و آن شخصیّت را نمی‌بیند. ملّا نصیرا تازه می‌فهمد که او مولای انس و جان، امام زمان (عج) بودند. بعد، ملّا نصیرا متوجّه هلالی از خشت چیده شده را در گوشه آن زمین می‌بیند که از قبل موجود نبود که حکایت از محراب و قبله می‌کند. سپس ایشان دستور دادند در همان مکان محراب بسازند. از آن زمان این محراب مبنای قبله مردم شهر بابل گردید. حتّی در مشاهدات میدانی و مصاحبه ها، برخی گفتند که مردم با امتحان قُطب نمای خود و هماهنگ بودن عقربه قبله نشان با راستای محراب این مسجد، به صحّت قطب نما از حیث فنّی اطمینان حاصل می کردند.(۲)
  مرحوم ملا نصیرا در این ملاقات، یا در تشرّف دیگر این دستور ولایی را با جمله ای عربی بیان می‌کند که به صورت کتیبه‌ای، سالیانی دراز، بر روی محراب مقدس این مسجد نقش بسته است: «لَقَد اَمَرَ الشَّمسُ الخَفی خاتِمُ المَعصُومینَ بِبِناءِ هَذا وَ سَمّاهُ بِمَسجِدِ المُحَدِّثینَ»؛ یعنی: «به تأکید، آن خورشید پنهان، آخرین معصوم، به ساختن این مکان امر فرمودند و آن را مسجد محدثین نامیدند، شعبان المعظّم ۱۱۳۶ ق».(۳)
    جزئیات بنای مسجد
   این مسجد به دفعات متعدّد تجدید بنا شد و توسعه یافته است. مساحت کلّ مسجد ۱۶۰۰ متر مربّع است که از قسمت های زیر تشکیل شده است: شبستان طبقه پایین و شبستان طبقه بالا، قبرستان (حیاط مسجد)، مقبره چند تن از علمای مشهور شهر، کفشداری، مناره قدیمی. مسجد دارای سه درب شرقی، غربی و جنوبی است.
نامگذاری این مسجد
   با مطالعه تاریخ محلّی، می‌توان دریافت که نامگذاری این مسجد و خود مکان مقدّس مسجد، به مثابه حربه و پایگاهی در مقابل یهودیان و فرقه باطل و ضالّه «بابیّت» و برای مقابله با آنان مورد توجّه قرار گرفت؛ زیرا چنین نقل گردیده است که در گذشته در این شهر، یهودیان بسیاری زندگی می‌کردند و در ۲۰۰ متری این مسجد در محلّه‌ای سکونت داشتند. بین یهودیان و مسلمانان، همواره جنگ و ستیز بود. هم‌اکنون نیز آن محل در بین مردم به نام «یهودی محلّه» شهرت دارد. این محلّه از شهر بابل، روزگاری یکی از پایگاه‌های اصلی بابیّه و بهائیّه بود. سرانجام با حکم جهاد مرحوم «علّامه سعیدالعلماء بارفروشی»، از لوث وجود آنان پاک گردید. «محدِّثین» جمع مکّسر سالم محدّث در حال نصبی و جرّی و به معنای «هر چیز تازه واقع شده» و «نوکننده» است.(۴). محدّثین از یک جنبه به معنای «راویان حدیث» است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
در اوایل حکمرانی کریم‌خان زند، به سال ۱۱۴۶، محمدحسن‌خان قاجار جد آغامحمدخان قاجار، که شهر بارفروش (شهر بابل فعلی) و سایر نقاط مازندران را تصرف کرده و در جنگ بر کریم‌خان زند پیروز شده‌بود به پاس قدردانی از مردم بابل، [۲] با صرف هزینه ۱۲۰۰۰ تومان بر روی رودخانه بابل پل بزرگی احداث کرد که تا امروز باقی‌مانده و به پل محمدحسن‌خان معروف است. این پل دارای هفت چشمه (طاق) اصلی و دو چشمه فرعی است که ارتفاع آن از بستر رودخانه ۱۱ متر است. این پل با طول ۱۴۰ متر و عرض ۶ متر، یکی از پل‌های مهم استان از نظر مسائل اقتصادی و ارتباطی به شمار می‌آید.] تا سال ۱۳۴۳ ارتباط بابل و آمل از طریق همین پل ممکن بود تا اینکه در همین سال راه جدیدی که از سوی غرب شهر آغاز می‌شد ساخته شد، اما با این که سالیان زیادی از قدمت این پل می‌گذرد کماکان پابر جاست و ماشین‌های سنگین از آن عبور می‌کنند، که این امر با خود انتقادهایی را هم بدلیل صدماتی که می‌تواند به این اثر ملی وارد کند به همراه داشته‌است. به همین منظور و بدلیل قابلیت عبور تنها یک باند سواره‌رو و ترافیک سنگین بر روی پل محمدحسن‌خان و به دلیل حجم ترافیک سنگین در محور قدیم بابل به آمل چندی پیش معاونت ساخت و توسعه راه‌های وزارت راه و ترابری تصمیم به ایجاد پلی بتنی یک‌طرفه در کنار پل قدیمی موجود گرفت که اکنون در حال استفاده می‌باشد. ] این پل بزرگ‌ترین راه ارتباطی بخش‌های بندپی شرقی و بندپی غربی شهرستان بابل نیز می‌باشد. این پل پیش از این یک‌بار بوسیله رضاشاه پهلوی مرمت شده‌است. یکی از موارد شاخص این پل معماری صفوی بنا و استفاده از سفیده تخم‌مرغ (البته به گفته برخی زرده تخم‌مرغ و ساروج) در ساخت آن است.این اثر در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۴۱۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

iRwit

xNNCo

N33xA

DTeCE

nio24

eQNxV

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جلسات هیات شبهای دوشنبه هر هفته در دفتر هیات برگزار میگردد.
ابتدای جلسه،تلاوت قران وبعد زیارت عاشوراخوانده می شود،سپس مسائل فرهنگی
سیاسی واجتماعی ومهدویت واحادیث قرانی بازگو میشود.نزدیک به 20الی25نفرهمیشه
درجلسات هیات شرکت دارند.در لابلای این جلسات صندوق قرض الحسنه هیات هم تشکیل شد
که اعضای ان را همین افرادوبا 40عضوواز سال 1392 تشکیل شده است.وسرمایه صندوق هیات
به مبلغ 25/000/000تومان میرسد.که ازهمین سرمایه درایام محرم وهزینه هاوتشکیلات استفاده میشود.
هیات انصارالحسین(ع)بالااحمدچاله پی در سال 1382 تشکیل شده گرچه اکثر اعضای آن رابچه های
هیات ابوالفضل(ع)تشکیل می دادند.در اوایل کار بسختی پیش میرفت ولی بعدازمدتی دوباره توانستیم با همت اعضاء
هیات را از قالب سنتی (عزاداری مخصوص ایام محرم بود)به جلسات هفتگی درآوریم .
ساختار هیات:
1=هیات انصارالحسین(ع)که اکثراعضای آن راجوانان تشکیل می دهندودر ایام عزاداری ومناسبتها در تکایا ومساجد
حضور دارند واعضای ان را حداقل 100نفر تشکیل می دهند
2=صندوق قرض الحسنه هیات،که نزدیک به 40 نفر عضوداردوبنوعی اسکلت اصلی هیات بشمار می آیندوبابرپایی
جلسات هفتگی توانستندتا به امروز هیات را برپا داشته باشند.
3=کاروان امام رضا(ع)که متشکل از 100نفر از مرد وزن میباشندوهمه ساله بعداز عاشورا روانه مشهدالرضا می شوند
وهر ماه یکبارجلسات خودرا درمسجدجامع اجرامی کنند.

نمایی از جلسات هفتگی هیات
http://up98.ir/uploads/143986970959111.jpg

http://up98.ir/uploads/143987040084971.jpg

http://up98.ir/uploads/143987058492791.jpg

http://up98.ir/uploads/143987066180031.jpg

عکسهایی قدیمی سال 1382درمشهدمقدس

http://up98.ir/uploads/143987191850681.jpg

http://up98.ir/uploads/143987216374671.jpg

http://up98.ir/uploads/143987207199681.jpg

http://up98.ir/uploads/143987243039431.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
مشهدمقدس سال 1391

W9264

kJPDv

اعضای تدارکات هیات در حال پخت غذا

W6py1

e47rK

OulhFMiStq

yCUg74ffjvمشهد مقدس سال 1393

http://up98.ir/uploads/14398726447481.jpg

http://up98.ir/uploads/143987324777461.jpg

http://up98.ir/uploads/143987337669581.jpg

http://up98.ir/uploads/143987448324381.jpg

http://up98.ir/uploads/143987473821721.jpg

http://up98.ir/uploads/143987491535151.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
اعضای هیات انصارالحسین(ع)-اربعین سال1393درکربلای معلی

http://up98.ir/uploads/143987514280941.jpg

http://up98.ir/uploads/143987554098571.jpg


http://up98.ir/uploads/143987590779131.jpg


xuxJU

9Jg9f

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ایستگاه صلواتی 1391

GBlxS

O9CS0

T4XHo


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
در این دوره از کلاس آموزشی که زیر نظر اقایان مهدی صالحی وعباس علیزاده دایر شده
نزدیک به 25 نفر از نونهالان به تمرین واموزش فوتبال مشغول می باشند

xLp2h

4BgTv

W4vGa

gzV22

fmjPB
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
در سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی،جمعی از اعضای شورای فرهنگی شهدای بالااحمدچاله پی به
دیدار یکی از آزادگان دوره دفاع مقدس،آقای(علیرضا فاضلی)رفتند.
در این دیدار ابتداءتلاوت قران توسط سیدمحمدحسین حسینی انجام وسپس زیارت عاشورا توسط برادر
سردار حاج محمدآقاجانی خوانده شد ودقایقی در ذکر فضایل حضرت معصومه(س)اشعار ومطالبی سروده شد.
در ادامه برنامه خاطراتی را برادر آزاده فاضلی در مدت اسارت خود در زندانهای رژیم بعثی باز گو کردند
در خاتمه تابلویی به رسم یادبود به برادر علیرضا فاضلی از طرف شورای فرهنگی  اهداءشد.
جادارد از دیگر آزادگان محل آقایان(حاج رجب رمضانی وکربلایی عابدین پوررمضان)بمناسبت سالروز ورود این
عزیزان به خاک ایران وروستایشان،تبریک عرض بنماییم.

rROQ7

qkQsA

frQho

6aWPC

soiIV

wiID1
تصویر سه تن از آزادگان سرافراز بالااحمدچاله پی
از سمت راست(رجب رمضانی،عابدین پوررمضان وعلیرضا فاضلی)
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دراین طرح از نونهلان ونوجوانان پسر ودختر ثبت نام بعمل می آید
دوره های آموزشی(قرآن،اخلاق ومهدویت)دوره های تفریحی(استخر،سفربه مشهدرایگان واردوه های متفرقه)
زیرنظر اساتید مجرب وروحانیون اعزامی از طرح ولایت آموزش وپرورش وسپاه بابل انجام می گیرد.
تابه امروز رفتن به استخر وجنگل آمل انجام شده ودانش آموزان رضایت کامل خودرا از این طرح اعلام داشتند.

vckdE

1rI8Y

XBTdk

nEO83

6beJz

LaLWi

LhINE

xmMHf
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
باسلام خدمت هم وبلاگی های عزیز.
از این تاریخ به بعد وبلاگ شورای فرهنگی ورزشی بالااحمدچاله پی بنام شورای فرهنگی شهدای بالااحمدچاله پی تغییرکرد.
وسعی خواهیم کرد مطالب روز فرهنگی وورزشی منطقه لاله آباد واحمدچاله پی را پوشش دهیم.باتشکر

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

این حمام که به کهنه حمام  کروکلا مشهور است توسط یکی از بزرگان روستا به نام میرصفی لاله آبادی در دوره ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد ( تاریخ دقیق ساخت حمام معلوم نیست اما می توان قدمت آن را حدود 120 سال دانست). میرصفی که خود مباشر منطقه لاله آباد بود و با بزرگان مازندران از جمله عبدالله خان یوشی معروف به سردار امجد- حاکم وقت مازندران- حشر و نشر داشت، تصمیم به ساخت این بنا گرفت. ابتدا یک کورة آجرپزی در محوطة زمین حمام آماده شد تا آجرهای مورد نیاز در آن تهیه شود. به گفتة پیرمردان و ریش سفیدان منطقه از جمله بازماندگان میرصفی، مدت ساخت بنای حمام بین شش ماه تا یک سال به طول انجامید و میرصفی پس از ساخت حمام، خانه ای با همین آجرها برای خود بنا نمود که هنوز نتیجه های ایشان در آن سکونت دارند. لازم به ذکر است که الگوی این حمام، حمامِ میرزا یوسف بابل بوده است. مساحت بنای این حمام حدود 280 متر مربع و مساحت محدودة آن حدود 3000 متر مربع بوده که اکنون بخش زیادی از زمین های اطراف به شالیزار تبدیل شده است. لازم به ذکر است که سه دانگ از عایدات این حمام وقف تعزیه داری و روضه خوانی ایام عاشورا و اربعین حسینی بوده و سه دانگ دیگر آن به اولاد ذکور واقف میرصفی واگذار شده بود که وقف نامه آن نیز موجود است.

ورودی حمام به صورت هلالی است و پس از ورود با سه ایوان روبرو می شویم که به عنوان رختکن استفاده می شد.

یکی از این ایوان ها جایگاه مسئول حمام حمامی- بود که سماوری زغالی در آن قرار داشت. بیشترین کارکردِ این سماور هنگام ورود عروس یا داماد برای آماده شدن جهت جشن عروسی بود که همراهان عروس یا داماد را مهمان چای این سماور زغالی می کرد. ایوان های مورد اشاره نوعی استراحت گاه افراد هنگام خروج از حمام نیز محسوب می شد، به ویژه برای افرادی که از روستاهای اطراف به این حمام می آمدند.

 همچنین در این محوطه یک درب خروجی کوچک وجود داشت که به طرف اسطبل اسب ها باز می شد. این اسطبل برای افرادی که با اسب از روستاهای اطراف به کهنه حمام کروکلا می آمدند طراحی شده بود.

پس از عبور از این محوطه وارد ایوان دوم می شویم که دارای یک سکوی بزرگتر بوده و جهت استراحت و استفاده از هوای آزاد برای افراد داخل حمام آماده شده بود. سپس وارد قسمت اصلی یا اندرونی حمام می شویم. اندورنی حمام شامل شاه نشین در وسط و دو قسمت چپ و راست است که کارکردهای متفاوتی دارند. خزینه در انتهای شاه نشین واقع شده و عمق آن حدود 2 متر بوده است. سمت راست شاه نشین مکانی برای حجامت و نماز طراحی شده بود. در سمت چپ شاه نشین حوض آب سردی قرارداشت که از این آب برای خنک کردن آب گرم و سشتشوی سر استفاده می شد. همچنین در انتهای همین محوطه حوض آب سرد دیگری قرار داشت که به عنوان ذخیره و نیز خنک کردن آب گرم خزینه حمام از آن استفاده می شد. گرم ترین قسمت حمام بخش شاه نشین بوده و دو طرف چپ و راست خنک تر بود.

 دو شکاف در سمت راست و دو شکاف در سمت چپ دیوارهای حمام به عنوان لوله های تهویه از زیر شاه نشین به طرف سقف حمام تعبیه شده بود که مشابه لوله بخاری بوده و هنوز سیاهی دود در داخل این شکاف ها نمایان است. لازم به ذکر است که در قسمت ورودی شاه نشین، سرویس بهداشتی و توالت نیز در یک پستو طراحی شده بود.

یکی از ویژگی های این حمام طراحی به جای نورگیرهای آن است که روشنایی حمام را در روز تأمین می کند و نیازی روشن گردن چراغ نبوده است.

گلخن حمام در بخش بیرونی حمام و در قسمت جنوب غرب آن قرار داشت که با هیزم هایی که از جنگل های اطراف دشت سر آمل تهیه می شد کار می کرد. به نقل از معمرین کروکلا، یک نفر هر روز با دو اسب به جنگل های آمل رفته و غروب با هیمه های جنگلی برمی گشت تا گلخن حمام همواره روشن بماند.   

آب مورد نیاز حمام از چاه بیرون آن تأمین می شد. آبِ این چاه که مختص حمام بود توسط سطل و روان ساختن آن در داخل جویی وارد خزینه حمام می شد و گرمای خزینه که از گلخن تأمین می شد، سبب گرم شدن آب درون خزینه می شد.

به گواهی تعدادی از بازرسان میراث فرهنگی که از این مکان بازدید کرده اند، این حمام یکی از آثاری است که کمترین آسیب را در نوع خود دارد. با پیگیری های انجام شده توسط مسئولین کروکلا این حمام در تاریخ 18/11/93 به شماره 31207 ثبت ملی شده است. امید که هر چه زودتر به داد این اثر ملی رسیدگی شده و مورد بازسازی و مرمت قرار گیرد.

این مقاله در شماره ۱۰۸ مجله بارفروش در صفحات ۲۳-۲۲ چاپ شده است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

امامزاده حمزه ابوالقاسم مشهور به حمزه رضا (ع) مدفون در روستای حمزه رضا بخش لاله آباد

روستای حمزه رضا در بخش لاله آباد و در مسیر جاده قدیم بابل به آمل واقع است. برای رفتن به حمزه رضا باید  از بالا احمدچاله پی به دلاورکلا رفته سپس به دوراهی بازیار و حمزه رضا از مسیر دست چپ وارد حمزه رضا شد. نام این روستا از امامزاده مدفون در قبرستان قدیمی آن گرفته شده است. بر اساس نوشتة تابلوئی که در داخل حرم آن نصب شده است، این امامزاده نسل پنجم امام علی بن الحسین (ع) معرفی شده و مختصری از زندگی ایشان بدین شرح آمده است:

حمزه ابوالقاسم بن ابوالحسن علی المرعش بن ابو محمدعبدالله امیرالعراقین، النسابه الحدیث بن ابو محمد الحسین بن حسین الاصغر بن امام علی بن الحسین (ع).

حمزه رضا

وی سیدی جلیل القدر و عظیم الشأن بود. اکثر اجداد او از بزرگان سادات ری، طبرستان، اصفهان و ساری به شمارمی آمدند و در علم و فضل و نقل حدیث از سرآمدان عصر خویش بودند. جد اعلای ایشان (حسن بن الحسین الأصغر) سیدی بسیار جلیل القدر و محدثی عالی مقام بود. او ابتدا در مدینه سکونت داشت و سپس به مکه رفت و از آنجا عازم روم و در آن سرزمین وفات یافت. از او پنج فرزند به یادگار ماند که از جمله ی آنها: ابوالحسن محمد ملقب به سیلق است و جد امامزاده ابوالقاسم است. وی در قیام محمد بن امام جعفر صادق(ع) در سال ۲۰۰ هجری شرکت داشت و از رهبران قیام بود.به خاطر اینکه مقداری لکنت زبان داشت به سیلق ملقب شد. او علاوه بر شجاعت از روات محدثین شیعه است. وی دارای یک فرزند معقب به نام  ابو محمد عبدالله بود که مدتی امارت عراقین را به عهده داشت و محدث نسابه بود. فرزندان وی یکی محمد سلیق بود که در ری سکونت داشت و مردی فاضل و دیندار بود و آن دیگر ابوالحسن علی مرعش (جد اعلای مرعشیان) نام داشت که ساکن قزوین بود و وی پدر بزرگوار امامزاده ابوالقاسم (حمزه رضا) بود که سیدی بسیار جلیل القدر و عظیم الشأن به شمار می رفت. علی المرعش صاحب هفت فرزند بود که عبارتند از ابراهیم مکنی به ابوالحسین ماکابازی منصوب به قریه ای در شهر ری، احمد ابوالقاسم که از طرف حسن بن زید داعی موسس دولت علویان در طبرستان، قاضی طبرستان و نواحی آن بود. حسن ابومحمد، حسین ابوالقاسم، ابو علی حسن الأصغر، ابو عبدالله حسین الأصغر و امامزاده حمزه ابوالقاسم مشهور به حمزه رضا.

حمزه رضاپس از تشکیل دولت علویان در طبرستان و قرار دادن مرکزیت آن در آمل اکثر براداران و برادرزادگان سید احمد ابوالقاسم حسینی به آمل و مامطیر(بابل) مهاجرت نمودند که از جمله ی آنها حمزه ابوالقاسم است. او در این شهر(مامطیر یا بابل) صاحب چند فرزند به اسامی ابوالحسن علی مامطیری، ابو محمد حسن محدث و  فقیه و ابوعبدالله محمد شد که همة آنها از بزرگان شیعه ی امامیه و روات احادیث شیعه بودند. متأشفانه از علت شهرت حمزه ابوالقاسم به رضا به درستی معلوم نیست. اما این احتمال وجود دارد که چون جهت الرضا من آل محمد (ص) قیام نمودند حمزه رضا به عنوان یک نشانه باشد ؛ و یا اینکه به جهت زهد و تقوایی که او و فرزندانش داشتند به الرضا ملقب شدند. به هر حال در مکتب انساب و تاریخ از وفات او اشاره ای نشده است. اما می توان احتمال داد که وی در ثلث اول قرن چهارم هجری وفات کرده باشند زیرا وفات فرزند او را در سال ۳۵۶ هجری قمری نوشته اند.[1]

در طومار دوره صفویه دربارة آستانه های مازندران نامی از امامزاده شاه حمزه رضا به چشم می خورد که آن را واقع در بلوک دشت سر می داند. همچنین تولیت آن را سید اجل و ورثة سید علی معرفی می کند و آن را صاحب یکصد و هفده  جریب و نه قفیز شلتوک اربابی می داند.[2] تا جایی که اطلاع داریم در استان مازندران تنها امامزاده به این نام در روستای حمزه رضای لاله آباد مدفون است که به نظر می رسد به واسطه نزدیک بودن بلوک لاله آباد به دشت سر آمل این اشتباه رخ داده است.

دکتر منوچهر ستوده نیز در شرح بنای امامزاده حمزه رضا آورده است: " بنای اصلی بقعه چهار گوشه است و یک ضلع آن متصل به مسجد کوچکی است که فعلاً به جای کلاس در از آن استفاده می شود و ضلع مقابل متصل به تکیه است. صندوقی مشبّک وسط بنای اصلی است که نوشته ای بر آن نیست. لبة بام سراسر دوپشته و بام آن سفال سر است. سنگ قبری به دیوار مسجد است که این عبارت بر آن نوشته شده است: لا اله الا الله محمد رسول الله علی ولی الله . تاریخ وفات مرحوم مغفور کربلائی داداش ابن مرحوم الند بائی کلائی. تاریخ سنگ زیر کف مسجد رفته بود. سنگ قبر دیگر در حیاط به تاریخ 1304 قمری بود. بیرون از محوطة بقعه گورستانی است که یازده اصله درختان آزاد کهنسال در اراضی آن دیده می شود."[3] 

 


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
ﻣﻌﻠﻢ سر كلاس فارسی ﺍﺳﻢ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯ ﺭﺍ ﺻﺪﺍ کرﺩ. ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯ ﭘﺎی ﺗﺨﺘﻪ ﺭﻓﺖ.
ﻣﻌﻠم گفت:ﺷﻌﺮ بنی ﺁﺩﻡ ﺭﺍ ﺑﺨﻮﺍﻥ.
ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯ ﺷﺮﻭﻉ کرﺩ:
بنی ﺁﺩﻡ ﺍﻋﻀﺎی یکدیگرﻧﺪ         که ﺩﺭ ﺁﻓﺮینش ﺯ یک ﮔﻮﻫﺮﻧﺪ
ﭼﻮ ﻋﻀﻮی ﺑﻪ ﺩﺭﺩ ﺁﻭﺭﺩ ﺭﻭﺯﮔﺎﺭ     ﺩﮔﺮ ﻋﻀﻮﻫﺎ ﺭﺍ ﻧﻤﺎﻧﺪ ﻗﺮﺍﺭ
ﺑﻪ ﺍینجا که ﺭسید ﻣﺘﻮﻗﻒ ﺷﺪ. ﻣﻌﻠﻢ ﮔﻔﺖ: بقیه ﺍﺵ ﺭﺍ ﺑﺨﻮﺍﻥ!
ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯ ﮔﻔﺖ: یادم نمی آید.ﻣﻌﻠﻢ ﮔﻔﺖ: یعنی چی؟
این ﺷﻌﺮ ﺳﺎﺩﻩ ﺭﺍ ﻫﻢ ﻧﺘﻮﺍنستی ﺣﻔﻆ کنی؟!
ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯ ﮔﻔﺖ: ﺁخه مشکل ﺩﺍﺷﺘﻢ. ﻣﺎﺩﺭﻡ مریض ﺍﺳﺖ ﻭ ﮔﻮﺷﻪ ﺧﺎﻧﻪ ﺍﻓﺘﺎﺩﻩ،
ﭘﺪﺭﻡ ﺳﺨﺖ کار می کند ﺍﻣﺎ ﻣﺨﺎﺭﺝ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺑﺎﻻﺳﺖ، ﻣﻦ باید کارهای ﺧﺎﻧﻪ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺑﺪﻫﻢ
وﻫﻮﺍی ﺧﻮﺍﻫﺮ برادرهایم ﺭﺍ ﻫﻢ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻢ، ببخشید.
ﻣﻌﻠﻢ ﮔﻔﺖ: «ببخشید! همین؟! مشکل ﺩﺍﺭی که ﺩﺍﺭی، باید ﺷﻌﺮ ﺭﻭ ﺣﻔﻆ می کردی.
مشکلات ﺗﻮ ﺑﻪ ﻣﻦ ﻣﺮﺑﻮﻁ نمیشه!»دراین ﻟﺤﻈﻪ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯ ﮔﻔﺖ:
ﺗﻮ کز ﻣﺤﻨﺖ دیگران بی غمی      نشاید که ﻧﺎﻣﺖ ﻧﻬﻨﺪ آدمی.

---------------------------------------------------------------------------------

خلقت زن - سیلور استاین

از هنگامی که خداوند مشغول خلق کردن زن بود، شش روز می گذشت.
فرشته ای ظاهر شد و عرض کرد : چرا این همه وقت صرف این یکی می فرمایید ؟

خداوند پاسخ داد : دستور کار او را دیده ای ؟

او باید کاملا” قابل شستشو باشد، اما پلاستیکی نباشد.
باید دویست قطعه متحرک داشته باشد، که همگی قابل جایگزینی باشند.
باید بتواند با خوردن قهوه تلخ بدون شکر و غذای شب مانده کار کند.
باید دامنی داشته باشد که همزمان دو بچه را در خودش جا دهد و وقتی از
جایش بلند شد ناپدید شود.
بوسه ای داشته باشد که بتواند همه دردها را، از زانوی خراشیده گرفته تا
قلب شکسته، درمان کند.
و شش جفت دست داشته باشد.

فرشته از شنیدن این همه مبهوت شد.

گفت : شش جفت دست ؟ امکان ندارد ؟

خداوند پاسخ داد : فقط دست ها نیستند. مادرها باید سه جفت چشم هم داشته باشند.

-این ترتیب، این می شود یک الگوی متعارف برای آنها.

خداوند سری تکان داد و فرمود : بله.

یک جفت برای وقتی که از بچه هایش می پرسد که چه کار می کنید، از پشت در
بسته هم بتواند ببیندشان.
یک جفت باید پشت سرش داشته باشد که آنچه را لازم است بفهمد !!
و جفت سوم همین جا روی صورتش است که وقتی به بچه خطاکارش نگاه کند،
بتواند بدون کلام به او بگوید او را می فهمد و دوستش دارد.
فرشته سعی کرد جلوی خدا را بگیرد.

این همه کار برای یک روز خیلی زیاد است. باشد فردا تمامش بفرمایید .

خداوند فرمود : نمی شود !!
چیزی نمانده تا کار خلق این مخلوقی را که این همه به من نزدیک است، تمام کنم.

از این پس می تواند هنگام بیماری، خودش را درمان کند، یک خانواده را با
یک قرص نان سیر کند و یک بچه پنج سال را وادار کند دوش بگیرد.

فرشته نزدیک شد و به زن دست زد.

اما ای خداوند، او را خیلی نرم آفریدی .

بله نرم است، اما او را سخت هم آفریده ام. تصورش را هم نمی توانی بکنی که
تا چه حد می تواند تحمل کند و زحمت بکشد .

فرشته پرسید : فکر هم می تواند بکند ؟

خداوند پاسخ داد : نه تنها فکر می کند، بلکه قوه استدلال و مذاکره هم دارد .

آن گاه فرشته متوجه چیزی شد و به گونه زن دست زد.
ای وای، مثل اینکه این نمونه نشتی دارد. به شما گفتم که در این یکی زیادی
مواد مصرف کرده اید.

خداوند مخالفت کرد : آن که نشتی نیست، اشک است.

فرشته پرسید : اشک دیگر چیست ؟

خداوند گفت : اشک وسیله ای است برای ابراز شادی، اندوه، درد، نا امیدی،
تنهایی، سوگ و غرورش.

فرشته متاثر شد.
شما نابغه‌اید ای خداوند، شما فکر همه چیز را کرده اید، چون زن ها واقعا”
حیرت انگیزند.
زن ها قدرتی دارند که مردان را متحیر می کنند.
همواره بچه ها را به دندان می کشند.
سختی ها را بهتر تحمل می کنند.
بار زندگی را به دوش می کشند،
ولی شادی، عشق و لذت به فضای خانه می پراکنند.
وقتی می خواهند جیغ بزنند، با لبخند می زنند.
وقتی می خواهند گریه کنند، آواز می خوانند.
وقتی خوشحالند گریه می کنند.
و وقتی عصبانی اند می خندند.
برای آنچه باور دارند می جنگند.
در مقابل بی عدالتی می ایستند.
وقتی مطمئن اند راه حل دیگری وجود دارد، نه نمی پذیرند.
بدون کفش نو سر می کنند، که بچه هایشان کفش نو داشته باشند.
برای همراهی یک دوست مضطرب، با او به دکتر می روند.
بدون قید و شرط دوست می دارند.
وقتی بچه هایشان به موفقیتی دست پیدا می کنند گریه می کنند و و قتی
دوستانشان پاداش می گیرند، می خندند.
در مرگ یک دوست، دل شان می شکند.
در از دست دادن یکی از اعضای خانواده اندوهگین می شوند،
با اینحال وقتی می بینند همه از پا افتاده اند، قوی، پابرجا می مانند.
آنها می رانند، می پرند، راه می روند، می دوند که نشانتان بدهند چه قدر
برایشان مهم هستید.
قلب زن است که جهان را به چرخش در می آورد
زن ها در هر اندازه و رنگ و شکلی موجودند می دانند که بغل کردن و بوسیدن
می تواند هر دل شکسته ای را التیام بخشد
کار زن ها بیش از بچه به دنیا آوردن است، آنها شادی و امید به ارمغان می آورند.آنها شفقت و فکر نو می بخشند
زن ها چیزهای زیادی برای گفتن و برای بخشیدن دارند

خداوند گفت : این مخلوق عظیم فقط یک عیب دارد

فرشته پرسید : چه عیبی ؟

خداوند گفت : قدر خودش را نمی داند

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آیا می دانستید که 51 درصد از جمعیت جهان را زنان و 49 درصد را مردان تشکیل می دهند

 

آیا میدانید: رکورد حبس کردن نفس در زیر آب ۲۲ دقیقه می‌باشد

 

آیا میدانید: یک انسان به طور میانگین دو سال پای تلفن است

 

آیا میدانید: فیل ها از موش و زنبور می ترسند !

 

آیا میدانستید بیشتر ستارگان داغتر از خورشید بین 10 تا 100 برابر خورشید جرم دارند

 

آیا میدانستید کوسه ها فاصله های دورتر از 5 متر را مطلقا نمی بینند

 

آیا میدانستید مورچه بولداگ سیاه در استرالیا با یک گاز می تواند انسانی را از پا درآورد

 

آیا میدانستید درازترین حیوان جهان کرم بند کفشی است که طولش به 57 متر می رسد

 

آیا میدانستید گنجشک 3500 پر در بدنش دارد که می تواند درسرد ترین روز حرارت بدنش را به 41 برسانند

 

آیا میدانستید دستگاه تنفس کروکودیل به گونه ای که می توانند 1 ساعت بدون تنفس در زیر آب بمانند

 

آیا میدانستید دانشمندان معتقدند هسته سیاه چاله ها از یک اتم هم کوچکتر است

 

آیا میدانستید علت چشمک زدن ستاره ها جو زمین است نه خود ستاره

 

آیا میدانستید یکی از عوامل بسیار مهم بی خوابی استفاده بیش از حد قند و شکر می باشد

 

آیا می دانستیدکه اسکیموهاهم ازیخچال استفاده می کنندمنتهابرای محافظت ازغذادرمقابل یخ زدگی؟

 

آیا میدانید شیشیه یک مایع ای است که به کندی حرکت می کند؟

 

آیا میدانستید سالانه سه میلیون متر مکعب چوب صرف چوب های غذا خوری در چین میشود؟

 

آیا میدانید تمدن جیرفت قدیمی ترین تمدن و شهر نشینی انسان است حدود ۶ هزار سال قدمت دارد؟

 

ﺁیا ﻣﯿﺪﺍﻧﺴﺘﯿﺪ ﮐﻪ ﺭﻭﺯﺍﻧﻪ ﺑﻄﻮﺭ ﻣﺘﻮﺳﻂ ۱۲ ﻧﻮﺯﺍﺩ ﺑﻪ ﭘﺪﺭ ﻭ ﻣﺎﺩﺭ ﺍﺷﺘﺒﺎﻫﯽ ﺗﺤﻮﯾﻞ ﺩﺍﺩﻩ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ؟

 

ایامیدانستید…؟ به طورمتوسط هرانسان درطول عمرخودحدود۲۷هزارکیلوگرم غذامصرف میکند که تقریبابرابرباوزن ۶ فیل است.

 

آیا میدانستید که به طور متوسط شما روزی پنج هزار کلمه صحبت میکنید که هشتاد درصد آن با خودتان است؟؟؟؟

 

آیا می دانید که کوبیدن سر به دیوار۱۵۰کالری در ساعت مصرف می کند؟

 

آیا می‌دانید در ساخت برج ایفل ۲٫۵ میلیون پیچ و مهره به کار رفته است?

 

ایا میدانستید که مورچه ها وقتی دراثر سم پاشی میمیرند یا وقتی که از ارتفاعی سقوط میکنند با پهلوی راست به زمین می افتند?

 

آیا میدانستید انگور تنها میوه ایی ست که ارزش غذایی آن بعد از خشک شدن زیادتر می شود

 

آیا می دانستید که اولین اسکناس در ایران در سال 1269 شمشی چاپ شده است

 

آیا میدانستید کوسه می تواند تا فاصله 50 کیلومتری را حس کند

 

آیا میدانستید فتحعلی شاه قاجار 108 تا بچه داشت که 60 تاى آن پسر و 48 آن دختر بود

 

ایا میدانستید سس مایونزبه دلیل ترکیب خاصی که دارد درکنفرانسهای علمی به عنوان سم کبد معرفی میشود؟!!

 

آیا میدانید لئوناردو داوینچی می توانست همزمان با یک دست خود بنویسد و با دست دیگر نقاشی کند

 

آیا میدانید زنبور عسل ۲ معده دارد یکی برای جمع آوری عسل و دیگری برای هضم غذا

 

آیا میدانید با پیشرفت علم هنوز برای دانشمندان ساختن عسل کشف نشده است

 

آیا میدانید اگر اکسیژن هوا بیشتر بود حشرات بزرگتر و یک سنجاقک به اندازه یک شاهین میشد

 

آیا میدانید لاک پشت ها از طریق مقعد خود نیز نفس می کشند!

 

آیا میدانید عقرب میتواند سه سال بدون غذا زندگی کند

 

آیا میدانید خوردن کاهو مانع ریزش و سفید شدن موها میگردد

 

آیا میدانید زکریای رازی به غیر از الکل کاشف گوگرد هم هست

 

آیا میدانید مروارید در سرکه حل می شود

 

آیا میدانید اولین صاحب کمپانی مارلبرو بر اثر سرطان ریه مرد

 

آیا میدانید سیب بیشتر از کافئین ، در بیدار کردن شما مؤثر است

 

آیا میدانید زهره، تنها سیاره ای است که در جهت عقربه های ساعت می چرخد

 

آیا میدانید میزان سوختن کالری در هنگام خواب بیشتر از هنگام تماشای تلویزیون است

 

آیا میدانید پروتین تخم مرغ بیشتر از شیر و گوشت است

 

آیا میدانید مقاومت موش صحرایی در برابر بی آبی بیشتر از شتر میباشد

 

آیا میدانید تعداد چینی‌های که انگلیسی بلدند، از آمریکایی‌های که انگلیسی بلدند، بیشتر است

 

آیا میدانید بیشتر سردردهای معمولی از کم نوشیدن آب می باشد

 

آیا میدانید مایع داخل نارگیل تازه سبز، حاوی پلاسمای مشابه خون است

 

آیا میدانید هیچ کاغذی بیش از 7 بار از وسط تا نمی شود

 

آیا می دانید مصرف بادام انسان را لاغر می کند

 

آیا می دانید گردو با چربی های ناسالم می جنگد

 

آیا می دانید بدن انسان برای دویدن و تعقیب شكار ساخته شده است

 

آیا می دانید خنده موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود

 

آیا می دانید آب داغ زود تر از آب سرد یخ میزند

 

آیا می دانید تمامی فلزات بجز آنتیموان و بیسموت در مواقع انجماد حجمشان کاهش می یابد

 

آیا می دانید هر فرد بطور متوسط یک سوم عمر خود را در خواب می‌‌گذراند

 

آیا می دانید بى‌خوابى سریعتر از بى‌غذایى موجب مرگ آدمى می‌‌شود

 

آیا میدانید: اسکنر ۴۸ سال پیش اختراع شده است

 

آیا میدانید: ۸۰٪ موجودات دنیا را حشرات تشکیل داده اند

 

آیا میدانید: اغلب مارها دارای ۶ ردیف دندان میباشند

 

آیا میدانید: قدمت خالکوبی به بیش از ۵۰۰۰ سال میرسد

 

آیا میدانید: خوک‌ها به دلیل فیزیک بدنی قادر به دیدن آسمان نیستند

 

آیا میدانید: اسکندر و ژولیوس سزار صرع داشتند

 

آیا میدانید: مورچه ها نمیخوابند

 

آیا میدانید: پروانه‌ها با پاهایشان می‌چشند.

 

آیا میدانید: قدیمترین بنا در شمال توکیو است ۵۰ هزار سال قدمت دارد

 

آیا میدانید: مرغ با شنیدن موسیقی بزرگترین تخم را میگذارد

 

آیا میدانید: در هر قطره آب ۳۳ میلیارد الکترون وجود دارد

 

آیا میدانید: بدن انسان ۵۰ هزار کیلومتر رشته عصبی دارد

 

آیا میدانید: در جهان فقط ۷ هزار ببر وجود دارد

 

آیا میدانید: انجیر خشک کرده ۶ برابر انجیر تازه مقوی تر است

 

آیا میدانید: درخت خرما نر هرگز بار نمی آورد

 

آیا میدانید: ۹۰%مردم در نیمکره شمالی زندگی میکنند

 

آیا میدانید: که دروان حاملگی کرگدن ۴۹۰ روز است

 

آیا میدانید: فاصله سطح کره زمـیـن تـا مـرکز آن حدود ۶۳۷۰ کیلومتر است

 

آیا میدانید: طول همه ریشه های یک نیشکر ۲۰ کیلومتر است

 

آیا میدانید: سریع ترین جت دنیا دارای سرعت ۳۶۰۰ کیلو متر است

 

آیا میدانید: نعره یک نوع شیر تا ۳ کیلومتری شنیده میشود

 

آیا میدانید: که الفبای زبان هاوایی فقط ۱۲ حرف دارد؟

 

آیا میدانید: خرگوش ها شیرین بیان دوست دارند؟

 

آیا میدانید: لیمو حاوی قند بیشتری از توت فرنگی است؟

 

آیا میدانید: خرس ۴۲ دندان دارد؟

 

آیا میدانید: اکثر ماتیک ها حاوی پولک ماهی است؟

 

آیا میدانید: بیشترین میزان تولد در جهان برای ماه آگوست است؟

 

آیا میدانید: مورچه ها هم شمردن بلدند و قدم هایشان را برای مسیر یابی میشمارند.

 

آیا میدانید: اگر ۳ قاره آسیا و آمریکا و آفریقا را به هم وصل کنیم ایران در مرکز جهان است ؟

 

آیا میدانید: مساحت سطح کره زمین ۵۱۵ میلیون کیلومتر مربع است ؟

 

آیا میدانید: چین بیشتر از هر کشوری همسایه دارد، چین با ۱۳ کشور هم مرز است ؟

 

آیا میدانید: 30 برابر جمعیتی که امروزه بر روی کره زمین است در زیر خاک مدفون اند ؟

 

آیا میدانید: اردنی ها چاقترین مردمان دنیا هستند، ۷۵٪ از خانم ها و ۶۰ ٪ آقایون اردنی چاق هستند ؟

 

آیا میدانید: بزرگترین سوسمارهای جهان رودخانه سرباز در سیستان و بلوچستان ایران است ؟

 

آیا میدانید: در ۷۵% از خانواده های آمریکایی زنان مسئول رسیدگی به امور مالی منزل هستند ؟

 

آیا میدانید: 60 درصد از ماهواره های جهان نظامی و 40 درصد بقیه غیر نظامی است ؟

 

آیا میدانید: زمین از حیث بزرگی پنجمین و از حیث فاصله با خورشید، سومین سیاره منظومه شمسی است ؟

 

آیا میدانید: طول عمر مردم سوئد و ژاپن از دیگر ملل جهان بیشتر است ؟

 

آیا میدانید: در شیلی منطقه ی صحرایی وجود دارد که هزاران سال است در آن باران نباریده است ؟

 

آیا میدانید: تا قرن پنجم میلادی متوسط عمر مردم اروپا از سی سال فراتر نمی‌رفت ؟

 

آیا میدانید: اندونزی چهارمین کشور پرجمعیت دنیا بعد از چین و هند و آمریکا می باشد ؟

 

آیا میدانید: نام پایتخت قرقیزستان بیشکک است و مساحت آن از استان کرمان هم کمتر است ؟

 

آیا میدانید: کشور بلغارستان از نصف استان کرمان هم کوچکتر است ؟

 

آیا میدانید: کشور بلغارستان از نصف استان کرمان هم کوچکتر است ؟

 

آیا میدانید: کوتاه‌ترین جنگ در سال ۱۸۹۶ بین زانزیبار و انگلستان در گرفت که ۳۸ دقیقه طول کشید ؟

 

آیا میدانید: در مصر باستان افراد روحانی تمام موهای بدن حتی ابروها و مژه‌های خود را می‌کندند ؟

 

آیا میدانید: احتمال بروز مشکلات روانی در فرزندان خانواده های فقیر، سه برابر بیشتر از احتمال بروز همین مشکلات در کودکان خانواده های مرفه می باشد ؟

 

آیا میدانید: هر عدد میوه کیوی که بوسیله هواپیما از زلاند نو به انگلستان حمل می شود، پنج برابر وزن خود گاز گلخانه ای به جو زمین اضافه می کند ؟

 

آیا میدانید: ۱۲۰ هزار زن و دختر جوان هر سال به خریدارانی در اروپای غربی فروخته می شوند ؟

 

آیا میدانید: هر انگلیسی روزانه بطور متوسط ۳۰۰ بار در محوطه تحت پوشش دوربین های مدار بسته قرار میگیرد؟

 

آیا میدانید: ارزش مالی بازار فروش فیلم های پورنوگرافی در آمریکا ده میلیارد دلار برآورد می شود ؟

 

آیا میدانید: در نبردهای مسلحانه سراسر جهان ۳۰۰ هزار سرباز کودک در حال جنگیدن هستند ؟

 

آیا میدانید: هر سال دو میلیون دختر جوان و زن ختنه می شوند ؟

 

آیا میدانید: در دنیا ۲۷ میلیون برده وجود دارد ؟

 

آیا میدانید: آمار زنان گمشده چینی به ۴۴ میلیون نفر می رسد ؟

 

آیا میدانید: 1300 کره زمین در سیاره مشتری جای می گیرد ؟

 

آیا میدانید: وزن کوه یخی متوسط الحجم ۲۰ میلیون تن است ؟

 

آیا میدانید: مساحت خیلج فارس ۲۴۰ هزار کیلومتر مربع میباشد ؟

 

آیا میدانید: خلیج فارس ۵۰۰ هزار سال قدمت دارد ؟

 

آیا میدانید: رود دجله به خلیج فارس میریزد ؟

 

آیا میدانید: سالانه ۸۶ میلیون نفر به جمعیت جهان اضافه می شود ؟


آیا میدانستید گنجشک 3500 پر در بدنش دارد که می تواند درسرد ترین روز حرارت بدنش را به 41 برسانند

 

آیا میدانستید دستگاه تنفس کروکودیل به گونه ای که می توانند 1 ساعت بدون تنفس در زیر آب بمانند

 

آیا میدانستید دانشمندان معتقدند هسته سیاه چاله ها از یک اتم هم کوچکتر است

 

آیا میدانستید علت چشمک زدن ستاره ها جو زمین است نه خود ستاره

 

آیا میدانستید یکی از عوامل بسیار مهم بی خوابی استفاده بیش از حد قند و شکر می باشد

 

آیا می دانستیدکه اسکیموهاهم ازیخچال استفاده می کنندمنتهابرای محافظت ازغذادرمقابل یخ زدگی؟

 

آیا میدانید شیشیه یک مایع ای است که به کندی حرکت می کند؟

 

آیا میدانستید سالانه سه میلیون متر مکعب چوب صرف چوب های غذا خوری در چین میشود؟

 

آیا میدانید تمدن جیرفت قدیمی ترین تمدن و شهر نشینی انسان است حدود ۶ هزار سال قدمت دارد؟

 

ﺁیا ﻣﯿﺪﺍﻧﺴﺘﯿﺪ ﮐﻪ ﺭﻭﺯﺍﻧﻪ ﺑﻄﻮﺭ ﻣﺘﻮﺳﻂ ۱۲ ﻧﻮﺯﺍﺩ ﺑﻪ ﭘﺪﺭ ﻭ ﻣﺎﺩﺭ ﺍﺷﺘﺒﺎﻫﯽ ﺗﺤﻮﯾﻞ ﺩﺍﺩﻩ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ؟

 

ایامیدانستید…؟ به طورمتوسط هرانسان درطول عمرخودحدود۲۷هزارکیلوگرم غذامصرف میکند که تقریبابرابرباوزن ۶ فیل است.

 

آیا میدانستید که به طور متوسط شما روزی پنج هزار کلمه صحبت میکنید که هشتاد درصد آن با خودتان است؟؟؟؟

 

آیا می دانید که کوبیدن سر به دیوار۱۵۰کالری در ساعت مصرف می کند؟

 

آیا می‌دانید در ساخت برج ایفل ۲٫۵ میلیون پیچ و مهره به کار رفته است?

 

ایا میدانستید که مورچه ها وقتی دراثر سم پاشی میمیرند یا وقتی که از ارتفاعی سقوط میکنند با پهلوی راست به زمین می افتند?

 

آیا میدانستید انگور تنها میوه ایی ست که ارزش غذایی آن بعد از خشک شدن زیادتر می شود

 

آیا می دانستید که اولین اسکناس در ایران در سال 1269 شمشی چاپ شده است

 

آیا میدانستید کوسه می تواند تا فاصله 50 کیلومتری را حس کند

 

آیا میدانستید فتحعلی شاه قاجار 108 تا بچه داشت که 60 تاى آن پسر و 48 آن دختر بود

 

ایا میدانستید سس مایونزبه دلیل ترکیب خاصی که دارد درکنفرانسهای علمی به عنوان سم کبد معرفی میشود؟!!

 

آیا میدانید لئوناردو داوینچی می توانست همزمان با یک دست خود بنویسد و با دست دیگر نقاشی کند

 

آیا میدانید زنبور عسل ۲ معده دارد یکی برای جمع آوری عسل و دیگری برای هضم غذا

 

آیا میدانید با پیشرفت علم هنوز برای دانشمندان ساختن عسل کشف نشده است

 

آیا میدانید اگر اکسیژن هوا بیشتر بود حشرات بزرگتر و یک سنجاقک به اندازه یک شاهین میشد

 

آیا میدانید لاک پشت ها از طریق مقعد خود نیز نفس می کشند!

 

آیا میدانید عقرب میتواند سه سال بدون غذا زندگی کند

 

آیا میدانید خوردن کاهو مانع ریزش و سفید شدن موها میگردد

 

آیا میدانید زکریای رازی به غیر از الکل کاشف گوگرد هم هست

 

آیا میدانید مروارید در سرکه حل می شود

 

آیا میدانید اولین صاحب کمپانی مارلبرو بر اثر سرطان ریه مرد

 

آیا میدانید سیب بیشتر از کافئین ، در بیدار کردن شما مؤثر است

 

آیا میدانید زهره، تنها سیاره ای است که در جهت عقربه های ساعت می چرخد

 

آیا میدانید میزان سوختن کالری در هنگام خواب بیشتر از هنگام تماشای تلویزیون است

 

آیا میدانید پروتین تخم مرغ بیشتر از شیر و گوشت است

 

آیا میدانید مقاومت موش صحرایی در برابر بی آبی بیشتر از شتر میباشد

 

آیا میدانید تعداد چینی‌های که انگلیسی بلدند، از آمریکایی‌های که انگلیسی بلدند، بیشتر است

 

آیا میدانید بیشتر سردردهای معمولی از کم نوشیدن آب می باشد

 

آیا میدانید مایع داخل نارگیل تازه سبز، حاوی پلاسمای مشابه خون است

 

آیا میدانید هیچ کاغذی بیش از 7 بار از وسط تا نمی شود

 

آیا می دانید مصرف بادام انسان را لاغر می کند

 

آیا می دانید گردو با چربی های ناسالم می جنگد

 

آیا می دانید بدن انسان برای دویدن و تعقیب شكار ساخته شده است

 

آیا می دانید خنده موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود

 

آیا می دانید آب داغ زود تر از آب سرد یخ میزند

 

آیا می دانید تمامی فلزات بجز آنتیموان و بیسموت در مواقع انجماد حجمشان کاهش می یابد

 

آیا می دانید هر فرد بطور متوسط یک سوم عمر خود را در خواب می‌‌گذراند

 

آیا می دانید بى‌خوابى سریعتر از بى‌غذایى موجب مرگ آدمى می‌‌شود

 

آیا میدانید: اسکنر ۴۸ سال پیش اختراع شده است

 

آیا میدانید: ۸۰٪ موجودات دنیا را حشرات تشکیل داده اند

 

آیا میدانید: اغلب مارها دارای ۶ ردیف دندان میباشند

 

آیا میدانید: قدمت خالکوبی به بیش از ۵۰۰۰ سال میرسد

 

آیا میدانید: خوک‌ها به دلیل فیزیک بدنی قادر به دیدن آسمان نیستند

 

آیا میدانید: اسکندر و ژولیوس سزار صرع داشتند

 

آیا میدانید: مورچه ها نمیخوابند

 

آیا میدانید: پروانه‌ها با پاهایشان می‌چشند.

 

آیا میدانید: قدیمترین بنا در شمال توکیو است ۵۰ هزار سال قدمت دارد

 

آیا میدانید: مرغ با شنیدن موسیقی بزرگترین تخم را میگذارد

 

آیا میدانید: در هر قطره آب ۳۳ میلیارد الکترون وجود دارد

 

آیا میدانید: بدن انسان ۵۰ هزار کیلومتر رشته عصبی دارد

 

آیا میدانید: در جهان فقط ۷ هزار ببر وجود دارد

 

آیا میدانید: انجیر خشک کرده ۶ برابر انجیر تازه مقوی تر است

 

آیا میدانید: درخت خرما نر هرگز بار نمی آورد

 

آیا میدانید: ۹۰%مردم در نیمکره شمالی زندگی میکنند

 

آیا میدانید: که دروان حاملگی کرگدن ۴۹۰ روز است

 

آیا میدانید: فاصله سطح کره زمـیـن تـا مـرکز آن حدود ۶۳۷۰ کیلومتر است

 

آیا میدانید: طول همه ریشه های یک نیشکر ۲۰ کیلومتر است

 

آیا میدانید: سریع ترین جت دنیا دارای سرعت ۳۶۰۰ کیلو متر است

 

آیا میدانید: نعره یک نوع شیر تا ۳ کیلومتری شنیده میشود

 

آیا میدانید: که الفبای زبان هاوایی فقط ۱۲ حرف دارد؟

 

آیا میدانید: خرگوش ها شیرین بیان دوست دارند؟

 

آیا میدانید: لیمو حاوی قند بیشتری از توت فرنگی است؟

 

آیا میدانید: خرس ۴۲ دندان دارد؟

 

آیا میدانید: اکثر ماتیک ها حاوی پولک ماهی است؟

 

آیا میدانید: بیشترین میزان تولد در جهان برای ماه آگوست است؟

 

آیا میدانید: مورچه ها هم شمردن بلدند و قدم هایشان را برای مسیر یابی میشمارند.

 

آیا میدانید: اگر ۳ قاره آسیا و آمریکا و آفریقا را به هم وصل کنیم ایران در مرکز جهان است ؟

 

آیا میدانید: مساحت سطح کره زمین ۵۱۵ میلیون کیلومتر مربع است ؟

 

آیا میدانید: چین بیشتر از هر کشوری همسایه دارد، چین با ۱۳ کشور هم مرز است ؟

 

آیا میدانید: 30 برابر جمعیتی که امروزه بر روی کره زمین است در زیر خاک مدفون اند ؟

آیا میدانید: اردنی ها چاقترین مردمان دنیا هستند، ۷۵٪ از خانم ها و ۶۰ ٪ آقایون اردنی چاق هستند ؟

آیا میدانید: بزرگترین سوسمارهای جهان رودخانه سرباز در سیستان و بلوچستان ایران است ؟

آیا میدانید: در ۷۵% از خانواده های آمریکایی زنان مسئول رسیدگی به امور مالی منزل هستند ؟

آیا میدانید: 60 درصد از ماهواره های جهان نظامی و 40 درصد بقیه غیر نظامی است ؟

آیا میدانید: زمین از حیث بزرگی پنجمین و از حیث فاصله با خورشید، سومین سیاره منظومه شمسی است ؟

آیا میدانید: طول عمر مردم سوئد و ژاپن از دیگر ملل جهان بیشتر است ؟

آیا میدانید: در شیلی منطقه ی صحرایی وجود دارد که هزاران سال است در آن باران نباریده است ؟

آیا میدانید: تا قرن پنجم میلادی متوسط عمر مردم اروپا از سی سال فراتر نمی‌رفت ؟

آیا میدانید: اندونزی چهارمین کشور پرجمعیت دنیا بعد از چین و هند و آمریکا می باشد ؟

آیا میدانید: نام پایتخت قرقیزستان بیشکک است و مساحت آن از استان کرمان هم کمتر است ؟

آیا میدانید: کشور بلغارستان از نصف استان کرمان هم کوچکتر است ؟

آیا میدانید: کشور بلغارستان از نصف استان کرمان هم کوچکتر است ؟

آیا میدانید: کوتاه‌ترین جنگ در سال ۱۸۹۶ بین زانزیبار و انگلستان در گرفت که ۳۸ دقیقه طول کشید ؟

آیا میدانید: در مصر باستان افراد روحانی تمام موهای بدن حتی ابروها و مژه‌های خود را می‌کندند ؟

آیا میدانید: احتمال بروز مشکلات روانی در فرزندان خانواده های فقیر، سه برابر بیشتر از احتمال بروز همین مشکلات در کودکان خانواده های مرفه می باشد ؟

آیا میدانید: هر عدد میوه کیوی که بوسیله هواپیما از زلاند نو به انگلستان حمل می شود، پنج برابر وزن خود گاز گلخانه ای به جو زمین اضافه می کند ؟

آیا میدانید: ۱۲۰ هزار زن و دختر جوان هر سال به خریدارانی در اروپای غربی فروخته می شوند ؟

آیا میدانید: هر انگلیسی روزانه بطور متوسط ۳۰۰ بار در محوطه تحت پوشش دوربین های مدار بسته قرار میگیرد؟

آیا میدانید: ارزش مالی بازار فروش فیلم های پورنوگرافی در آمریکا ده میلیارد دلار برآورد می شود ؟

آیا میدانید: در نبردهای مسلحانه سراسر جهان ۳۰۰ هزار سرباز کودک در حال جنگیدن هستند ؟

آیا میدانید: هر سال دو میلیون دختر جوان و زن ختنه می شوند ؟

آیا میدانید: در دنیا ۲۷ میلیون برده وجود دارد ؟

آیا میدانید: آمار زنان گمشده چینی به ۴۴ میلیون نفر می رسد ؟

آیا میدانید: 1300 کره زمین در سیاره مشتری جای می گیرد ؟

آیا میدانید: وزن کوه یخی متوسط الحجم ۲۰ میلیون تن است ؟

آیا میدانید: مساحت خیلج فارس ۲۴۰ هزار کیلومتر مربع میباشد ؟

آیا میدانید: خلیج فارس ۵۰۰ هزار سال قدمت دارد ؟

آیا میدانید: رود دجله به خلیج فارس میریزد ؟

آیا میدانید: سالانه ۸۶ میلیون نفر به جمعیت جهان اضافه می شود ؟


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
در سالروز شهادت امام جعفرصادق(ع)مردم منطقه لاله آباد بابل،پذیرای یکی از شهدای غواص دوره جنگ تحمیلی بود.
این مراسم در روستای زاهدکلا برگزارشد. هوای گرم وفصل کشاورزی هم مانع حضور پررنگ مردم نشد.

zvaTZ

h9ZMV

WxG95

8m0fp

B0QvR


xRvqQ

0E3Ws

GuWE2

k0ZNw

vcSmc

PMBbJ

5j9YL

QwQph

1Jxue
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
http://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim//Uploaded/Image/1394/05/19/1394051918200331658541410.jpg

6ykFC

angxf

9Qszp

PgoJY

EOgXV
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


kpLaM

vmM7N

vx6wQ

Box6q

uRbWj

yqBKV

dZ9p6

Xlm25

دراین دیدارجمعی ازاعضای شورای فرهنگی شهدای بالااحمدچاله پی در سالگرد جانباز زنده یاد پوراسماعیل در منزل
ایشان حضور یافتندوبعداز خواندن قرآن وزیارت عاشورا ،شام مهمان خانوده بزرگوارشان بودند.
زنده یاد پوراسماعیل برادرامرالله پوراسماعیل( دهیارمحترم محل )می باشند
روح جانباز زنده یاد روح الله پوراسماعیل ووالده مرحومه اش شاد ویادشان گرامی باد

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
sSV7S

Y1RFA

HwPmz

6QlWO

94XSA

oMawJ

p93G4

490HT

fFXJL

jZA1K


FTLoB

BNE8D


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
k7nnF

urbJE

os9Gt

NJBft

wA4EM

4WVZa

EZcNy

1EVdU
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
5rwAO

ImBJa


NSg05

wVO5V

zo43v
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

hc5dV

zyHpc

Ec4wT


k9SJW

Vl1ja

g6Q2s

ez38A

ltWKOنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
http://www.ch3.ir/tv3/kondaktor/accordion-vertical11.html"
 
 
بالای صفحه
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات